Course Schedule, group B16-202

Monday

08:30 — 10:05
Sem
Opt
Selected Chapters on Mechanics and Electrodynamics Goreslavskiy S.P.
10:15 — 11:50
402
Lec
Introduction to Nuclear Physics Bolozdynya A.I., Borog V.V.
12:45 — 14:20
403
Lec
General Electrical Engineering and Electronics Maslennikov V.V.
13:00 — 16:00
408
Reserved Dep. 26 Maslennikov V.V. (2019-06-24)
14:30 — 16:05
405
Lec
Life Safety Kosterev V.V.
16:15 — 17:50
Sem
Elect
Solid State Physics Osipov M.A.
Sem
Introduction to Nuclear Physics Shustov A.E.

Tuesday

08:30 — 10:05
Sem
General Electrical Engineering and Electronics Maslennikov V.V.
Lab
Life Safety Mogilenets N.N.
10:15 — 11:50
401
Lec
Mathematical Physics Equations Suharev M.B.
12:45 — 14:20
407
Lec
Quantum Mechanics Muraviev S.E.
14:30 — 16:05
Sem
Mathematical Physics Equations Suharev M.B.
16:15 — 17:50
Sem
Physical Education (Elective Discipline)

Wednesday

08:30 — 10:05
Lec
Opt
Military Training
10:15 — 17:00
Sem
Opt
Military Training

Thursday

08:30 — 10:05
Sem
Elect
Academic Practice (primary professional skills, introduction to laser thermonuclear synthesis) Ananin O.B., Gerasimov I.A.
Sem
Elect
Academic practice (primary professional skills, quantum Metrology) Borisyuk P.V., Vasiliev O.S.
Sem
Elect
Academic practice (primary professional skills, numerical methods in quantum physics) Krasavin A.V.
10:15 — 11:50
408
Lec
Elect
Solid State Physics Mavritskiy O.B.
12:45 — 14:20
407
Lec
Quantum Mechanics Muraviev S.E.
407
Lec
Life Safety Kosterev V.V.
14:00 — 16:00
404
Reserved Dep. 31 Suharev M.B. (2019-06-20)
14:30 — 16:05
Sem
Quantum Mechanics Urin M.G.
Sem
Quantum Mechanics Urin M.G.
16:15 — 17:50
Sem
Opt
Principles of Professional Communication in a Foreign Language Selezneva T.V.

Friday

08:30 — 10:05
Lec
Elect
Phase Transitions Physics Vasiliev O.S.
10:15 — 11:50
Lec
Elect
Methods and Techniques of Laser Physics Experiments Gerasimov I.A., Vovchenko E.D.
Lec
Elect
Low Temperature Plasma Physics: Electronics Krashevskaya G.V.
Sem
Elect
Phase Transitions Physics Vasiliev O.S.
11:55 — 13:30
Sem
Elect
Methods and Techniques of Laser Physics Experiments Gerasimov I.A., Vovchenko E.D.
Sem
Elect
Low Temperature Plasma Physics: Electronics Gasparyan Y.M.
12:45 — 14:20
Sem
Elect
Academic practice (primary professional skills, quantum Metrology) Borisyuk P.V., Vasiliev O.S.
Sem
Elect
Academic practice (primary professional skills, numerical methods in quantum physics) Krasavin A.V.
14:30 — 16:05
Lec
Elect
Vacuum Technology of Plasma Installations Egorov I.D., Zaharov A.M.
Lec
Elect
Oscillations in Quantum Radiophysics Theory Kazieva T.V., Kozin G.I.
16:15 — 17:00
Sem
Elect
Oscillations in Quantum Radiophysics Theory Kazieva T.V., Kozin G.I.
16:15 — 17:50
Sem
Elect
Vacuum Technology of Plasma Installations Zaharov A.M.
17:05 — 17:50
Sem
Elect
Oscillations in Quantum Radiophysics Theory Kazieva T.V., Kozin G.I.

Saturday

08:30 — 10:05
Sem
Elect
Academic Practice: primary professional skills, principles of plasma physics Degtyarenko N.N., Gasparyan Y.M., Sadovskiy Y.A., Sarantsev S.A., Savyolov A.S., Sinelnikov D.N., Vizgalov I.V., Zaharov A.M.
08:30 — 11:50
Lec
Elect
Mavritskiy O.B. (2019-02-09 — 2019-03-23)
Sem
Elect
Mavritskiy O.B. (2019-03-30 — 2019-04-20)
10:15 — 11:50
Sem
Elect
Academic Practice: primary professional skills, principles of plasma physics Degtyarenko N.N., Gasparyan Y.M., Sadovskiy Y.A., Sarantsev S.A., Savyolov A.S., Sinelnikov D.N., Vizgalov I.V., Zaharov A.M.
12:45 — 16:05
Lab
Introduction to Nuclear Physics 4 lessons Subgroup 1 Duhvalov A.G.
Lab
Introduction to Nuclear Physics 4 lessons Subgroup 2 Yurkin Y.T.
Lab
Introduction to Nuclear Physics 4 lessons Subgroup 3 Sosnovtsev V.V.
Lab
General Electrical Engineering and Electronics 4 lessons Nemchinov V.M.
16:15 — 17:50
Sem
Elect
Academic Practice (primary professional skills, introduction to laser thermonuclear synthesis) Ananin O.B., Gerasimov I.A.