Элективные курсы ИЯФиТ

Course Schedule, room V-106 Building V

Monday

08:30 — 10:05
Sem
Corporate Finance and Risk Management S15-707 Kogdenko V.G.
10:15 — 11:50
Sem
Computer Technology M17-105 , M17-115 , M17-125 Kartsev P.F.
11:55 — 13:30
Sem
Modern Gamma Spectrometry and Its Applications M18-105 Ulin S.E. (2018-11-26 — 2018-12-17)
13:35 — 14:20
Lec
Modern Gamma Spectrometry and Its Applications M18-105 Ulin S.E. (2018-11-26 — 2018-12-17)
16:15 — 17:50
Lab
System Simulation M18-502 Shevchenko N.A. (2018-12-17)
18:45 — 22:00
Lab
Scientific Research Organization (Software Support) B15-V72 Prokofiev A.O. (2018-09-03 — 2018-10-15)

Tuesday

08:30 — 10:05
10:15 — 11:50
Lab
Technology and Programming Languages (Microelectronics) S18-402 Bocharov Y.I.
11:55 — 12:40
Lab
Information Systems in Economics S18-711 Terehova Y.V.
12:45 — 14:20
Lab
Computer Workshop (MATLAB Programming) S15-403 Borisevich V.D.
16:15 — 17:50
Lec
Methods of experimental results processing 4 lessons M18-165 , M18-167 Roganov E.A.
19:35 — 22:00
Lab
Network Security S14-502 Melnikov D.A. (2018-10-16 — 2018-12-11)

Wednesday

09:20 — 11:00
Lec
Python Scientific libraries M18-117 Roganov E.A. (2018-09-05 — 2018-09-26)
Sem
Python Scientific libraries M18-117 Roganov E.A. (2018-10-03 — 2018-12-19)
11:05 — 12:40
Sem
Scientific Principles of Nuclear Power M18-117 Ponomarev L.I.
12:45 — 13:30
Lec
Scientific Principles of Nuclear Power M18-117 Ponomarev L.I.
14:30 — 16:05
Sem
Methods of experimental data processing Subgroup 1 B15-103 Roganov E.A.
Sem
Methods of experimental data processing Subgroup 2 B15-103 Roganova N.A.
16:15 — 17:50
Sem
Computer Technology M17-106 , M17-126 Podlivaev A.I.
18:45 — 20:20
Lec
Numerical Methods B16-V03 Raschikov V.I.

Thursday

08:30 — 10:05
Lab
Informatics B18-601 Leonova N.M.
10:15 — 11:50
Lab
Informatics S18-101 Leonova N.M.
12:45 — 14:20
Lec
Mathematical Modeling with the Use of Software Packages M17-509 , M17-519 Chmyhov M.A.
14:30 — 16:05
Lec
Informatics: Java B16-902 Korolev A.S.
16:15 — 17:50
Sem
Informatics: Java B16-902 Korolev A.S.
18:45 — 20:20
Lec
Symmetric cryptosystems M18-507 Kyazhin S.N. (2018-11-22 — 2018-12-20)

Friday

08:30 — 10:05
Lab
Informatics Subgroup 1 B18-101 Kiselyov B.G.
10:15 — 11:50
Lab
Statistics in Economics Subgroup 2 B16-702 Smirnov D.S.
14:30 — 16:05
Lab
Optimization Methods Subgroup 1 B16-504 Roganov E.A.
16:15 — 17:50
Lec
Python Scientific libraries M17-117 Roganov E.A. (2018-09-07 — 2018-09-28)
Sem
Python Scientific libraries M17-117 Roganov E.A. (2018-10-05 — 2018-12-21)
20:25 — 22:00
Lab
Design Automation B16-V76 Budkin V.A.

Saturday

08:30 — 10:05
Lab
Informatics S18-201 Merkulov E.Y.
10:15 — 11:50
Lec
NPP information modeling (PIM and BIM technologies); Principles of digital design for complex engineering objects M17-110 , M18-SH02 Maksimushkina A.V. (2018-10-13 — 2018-11-24)
12:45 — 14:20
Lab
Informatics Subgroup 2 B18-301 Kiselyov B.G.
14:30 — 16:05
Sem
New computer technologies in science and education S15-708 Efimova L.L. (2018-12-01)
16:15 — 17:50
Lab
Computer Workshop: the Basics of Physical Neutron Calculations B16-101 Sirotkin A.M.