Course Schedule, group B15-101

Monday

08:30 — 09:15
Lec
Elect
Introduction of ROOT Data Processing Nigmatkulov G.A.
09:20 — 11:50
Sem
Elect
Introduction of ROOT Data Processing Nigmatkulov G.A.
10:15 — 11:00
Lec
Elect
High-energy Physics Belotskiy K.M.
11:05 — 13:30
Sem
Elect
High-energy Physics Belotskiy K.M.
14:30 — 15:15
Lec
Elect
Electroweak Interactions Theory Rubin S.G., Svadkovskiy I.V.
15:20 — 17:50
Sem
Elect
Electroweak Interactions Theory Rubin S.G., Svadkovskiy I.V.

Tuesday

08:30 — 10:05
Lec
Opt
Military Training (2019-02-05 — 2019-05-07)
10:15 — 17:00
Sem
Opt
Military Training (2019-02-05 — 2019-05-07)

Wednesday

10:15 — 11:50
Lab
Elect
Principles of Cosmology Fabris H., Grobov A.V.
12:45 — 13:30
Lec
Elect
Equipment and Installations in High-energy Physics Chernyshev B.A.
Lec
Elect
Theory of Collisions: Principles, Methods, Resonance Phenomena Efros V.D.
Lec
Elect
Fundamental Interactions: Experiments Nigmatkulov G.A.
13:35 — 16:05
Sem
Elect
Equipment and Installations in High-energy Physics Chernyshev B.A.
Sem
Elect
Theory of Collisions: Principles, Methods, Resonance Phenomena Efros V.D.
Lab
Elect
Fundamental Interactions: Experiments Hizhnyak E.V., Nigmatkulov G.A.
16:15 — 18:40
Lab
Opt
Modern Astroparticle Physics Grachev V.M., Novikov A.S.

Thursday

08:30 — 11:50
Lab
Experimental Methods of Nuclear Physics Subgroup 1 Kaplin V.A., Popova E.V.
Lab
Experimental Methods of Nuclear Physics Subgroup 2 Kaplin V.A., Popova E.V.
12:45 — 14:20
Lec
Experimental Methods of Nuclear Physics Kaplin V.A.
Lec
Experimental Methods of Nuclear Physics Kaplin V.A.
14:30 — 15:15
Lec
Elect
Result Measurement Processing Methods Smirnov S.Y., Soldatov E.Y.
14:30 — 16:05
Lec
Elect
Principles of Cosmology Fabris H., Grobov A.V.
Lab
Elect
Principles of Cosmology Fabris H., Grobov A.V.
15:20 — 17:50
Lab
Elect
Result Measurement Processing Methods Smirnov S.Y., Soldatov E.Y.

Friday

08:30 — 10:05
Sem
Elect
Industry Workshop: research on nuclear physics and cosmophysics Bolozdynya A.I., Koldobskiy S.A., Poluhina N.G., Yurkin Y.T.
10:15 — 11:00
Lec
Elect
Methods of Radiation Registration Dmitrenko V.V., Poluhina N.G.
11:05 — 13:30
Sem
Elect
Methods of Radiation Registration Dmitrenko V.V.
12:45 — 14:20
Sem
Elect
Industry Practice (scientific research, elementary particle physics and cosmology) Grobov A.V., Kirillov A.A., Litvinovich E.A., Machulin I.N., Skorohvatov M.D., Smirnov S.Y.
14:30 — 15:15
Lec
Elect
Real Time Processing Systems of Nuclear Physics Experiments Glyanenko A.S.
15:20 — 17:50
Sem
Elect
Real Time Processing Systems of Nuclear Physics Experiments Glyanenko A.S.